    DENSO - SC16HR11 - Spark Plug (Ignition System)
    DENSO Spark Plugs Iridium
    SKU: SC16HR11
    In stock
    • for OE number: 90919-01275
    • Electrode Gap [mm]: 1,1 mm
    • Connector type: Solid SAE
    • Diameter [mm]: 12 mm
    • Thread Size: M12x1.25
    • Spanner Size: 14 mm
    • Tightening Torque [Nm]: 17 Nm
    • Weight [g]: 42 g
    • Spark Plug: with resistor
    • Spark Plug: 1 - Earthed Electrode
    • Spark Plug: Iridium Middle Electrode
    • Thread Length [mm]: 26,5 mm
    • Gross Weight [g]: 45 g
    • alternative item: VCH16, IXEH20TT
    • ASTON MARTIN
      • CYGNET
        • 1.3 / Manufacturing year: 4.2011 - 10.2013 / 1300 ccm / 72 kw / 98 hp
          • TecDoc Engine Number 24812
          • Required quantity 4
    • CITROËN
      • C1 II (PA_, PS_)
        • 1.0 VTi 68 / Manufacturing year: 4.2014 - 4.2018 / 1000 ccm / 51 kw / 69 hp
          • TecDoc Engine Number 34180
          • Required quantity 3
    • DAIHATSU
      • CHARADE VIII
        • 1.33 16V / Manufacturing year: 5.2011 - / 1330 ccm / 73 kw / 99 hp